MUZYKA
ZNAJDŹ NAS NA:

MARIANNE FAITHFULL

OPIS

Marianne Faithfull z nowym albumem – Negative Capability (2 listopada 2018)

„Negative Capability” to 21. album Marianne Faithfull. Tym razem, przy nagraniu krążka współpracowali z Marianne: Rob i Warren Ellis, Nick Cave, Ed Harcourt i Mark Lanegan, a motywem przewodnim tego wydawnictwa jest – jak zaznacza sama artystka – „utrata starych, dobrych przyjaciół i samotność w Paryżu”.

Marianne została zauważona w wieku siedemnastu lat przez menadżera The Rolling Stones, Andrewa Looga Oldhama, i trzy miesiące później znalazła się w TOP 10 ze swoim coverem „As Tears Go By”. Zaczęła jako artystka z tęsknymi, barokowymi piosenkami pop, a od 1969 roku weszła w sam środek mrocznego brzmienia wraz ze swoim singlem „Sister Morphine”. Piosenka została zinterpretowana jako pochwała narkomanii i w konsekwencji sklepy usunęły ją z półek.

To wydarzenie wiernie odwzorowuje sposób w jaki prasa opisywała Marianne po sławnym nalocie na dom Keitha Richardsa w Redlands. Artystka przyznaje dzisiaj, że odnajdywała w heroinie spokój. Pomyliła książkę „Nagi lunch” Williama Burroughsa z czymś „prawdziwym”. „Myślałam, że to prawda”, mówi Marianne. „Później William powiedział mi: „Marianne, to była fikcja. To nie miał być poradnik życia i na pewno nie dla ciebie”. Odpowiedziałam „O…”.

Marianne Faithfull jest częścią bijącego serca nowoczesnej muzyki pop. Mija już prawie pięćdziesiąt lat od kiedy „Sister Morphine” dokonało w niej przebudzenia. W tamtym czasie Marianne mogła pochwalić się takimi hitami jak „Come And Stay With Me” oraz „This Little Bird”. Następnie, została koronowana na „księżniczkę” Zjednoczonego Królestwa i przygotowała się na obronę swojego tytułu albumem „Broken English”.

„Negative Capability” został nagrany w podparyskim La Brette Studio. Ten album jest pełen wspomnień i – co podkreśla sama Marianne – nieprzeniknionej samotności.W ostatnich latach straciła wielu swoich dobrych przyjaciół, z którymi łączyły ją bardzo bliskie relacje;  odeszli między innymi: Anita Pallenberg (aktorka i matka dzieci Keitha Richardsa), Martin Stone (supportował Faithfull podczas tras koncertowych) oraz Martin Sharp (autor wielu okładek płytowych).

Longplay został wyprodukowany przez Roba Ellisa (producenta m.in. PJ Harvey) oraz Warrena Ellisa (Nick Cave and the Bad Seeds). W nagraniach udział wziął też sam Nick Cave. Wspólnie, nagrali takie utwory jak „Misunderstanding”, „Born To Live” oraz „The Gypsy Faire Queen”.

„To był mały cud!”, mówi Marianne o współpracy z Nickiem, „Zapytałam Nicka czy napisałby muzykę do „The Gypsy Faerie Queen”, a on odpisał, że jest strasznie zajęty. Odpowiedziałam, że rozumiem, i nie chcę przeszkadzać. Kilka dni później napisał do mnie, że dziękuje za zrozumienie, i przesyła piosenkę! To było wspaniałe.”

„The Gypsy Faire Queen” został wybrany na pierwszego singla z nowego albumu Marianne Faithfull/

Marianne zawsze była niezastąpioną interpretatorką piosenek. Wszystko zaczęło się wraz z utworem „As Tears Go By”, która nabrała nowego znaczenia dwadzieścia trzy lata po wydaniu oryginału – na albumie „Strange Weather”  z 1987 roku. Teraz powraca na „Negative Capability”.  Miłość Marianne do Boba Dylana zaowocowała „It’s All Over Now, Baby Blue”. Na nowym albumie można znaleźć „Witches Song” – tym razem,  w formie psychodelicznej mantry.

Marianne nigdy wcześniej nie pracowała z tak wieloma artystami przy jednym projekcie. Mark Lanegan przygotował muzykę do „They Come At Night”, która była zainspirowana atakami terrorystycznymi w Paryżu. Kompozycja została później zagrana w klubie Bataclan. Utwór od Eda Harcourta, „No Moon In Paris”, kończy album. „Negative Capability” można porównać do późnego okresu kariery Johnnego Casha i Leonarda Cohena.

„To najszczerszy album w mojej karierze”, mówi Marianne. „Zawsze starałam się pozostać w ukryciu, ale tylko pokonanie życiowych trudności nadaje duszy głębię. Przeżyłam wiele i zostałam skrzywdzona. To niesamowite, że udało mi się stworzyć te piękne nagrania. Nie miała pojęcia jak to wyjdzie.” A jak wyszło? Będziemy mogli ocenić już 2 listopada br., gdy nowy album Marianne Faithfull „Negative Capability” trafi do sprzedaży!

Tracklista albumu „Negative Capability”:

  1. Misunderstanding
  2. The Gypsy Faerie Queen
  3. As Tears Go By
  4. In My Own Particular Way
  5. Born to Live
  6. Witches Song
  7. It’s All Over Now, Baby Blue
  8. They Come at Night
  9. Don’t Go
  10. No Moon in Paris

Wydawca – BMG: www.bmg.com
Dystrybucja w Polsce – Warner Music Poland: www.warnermusic.pl
PR & marketing w Polsce – Dream Music: www.dreammusic.pl