MUZYKA
ZNAJDŹ NAS NA:

A-WA

OPIS

Ludzie od zawsze poszukują zarówno domu, jak i miłości. Historii o tych poszukiwaniach jest wiele, począwszy od „Odyseji” aż do „Don Kichota”. Kultura nie ma znaczenia, te historie są aktualne, nie zważając na epokę. Są takie, szczególnie dziś, ponieważ niosą prawdę o świecie.

Taka historia zainspirowała grupę A-WA, do nagrania drugiego studyjnego albumu „BAYTI FI RASI”.

Docenione przez krytyków, jemeńsko- izraelskie trio złożone z sióstr – Tair, Liron, Tagel Haim, śpiewa w jemeńsko-arabskim dialekcie, poruszając historię życia swej prababki. Folklorystyczne instrumentarium, elektroniczna aranżacja oraz hip- hopowy beat. 3 generacje wcześniej prababka- Rachel uciekła podczas kryzysu w Jemenie, jako jedna z 49 tys. jemeńskich Żydów została transportowana do Izraela, w ramach operacji „Latający dywan”. Dla Rachel ojczyzna to bardziej poczucie wewnętrzne, niż konkretne fizyczne miejsce. W późniejszym czasie deklarowała BAYTI FI RASI– co oznacza „Mój dom jest w mojej głowie”.

Kiedy byłyśmy w trasie koncertowej kilka lat temu, często doskwierała nam tęsknota za domem.”- dodaje Tair. „Zaczęłyśmy się zastanawiać nad prawdziwym znaczeniem tego słowa, Rachel miała w życiu bardzo ciężko, lecz zawsze szukała sposobu aby polepszyć swój los. Nigdy jej nie poznałyśmy, ale nasza babcia i tata opowiedzieli nam jej wszystkie niesamowite historie. Ten album, tak naprawdę zaczął się razem z wydarzeniami 80 lat temu. My stworzyłyśmy koncepcję tego materiału w oparciu o tamte wydarzenia.”

 

Muzyka niosła A-WA’ę przez cały świat. Klip „Habib Galbi” (Love of my heart), który kręcony był na pustyni, zyskał popularność błyskawicznie, i został obejrzany przez ponad 11 milionów widzów. Debiut z 2016 roku Habib Galbi, ugruntował folkowe jemeńskie piosenki jako pastisz w popowej stylistyce, z cechami indie rapu, i w aranżacji electro. Takie połączenie przyciągnęło NPR (National Public Radio w Stanach Zjednoczonych) które przyznało – “Zamiast wiernie odtwarzać muzykę przodków, A-WA przenosi folklor w zupełnie nowy wymiar.” Vogue, międzynarodowy magazyn modowy rozkosznie spytał “Kim są te kobiety, w wysokich trampkach i dżelabach? Gdzie one się do tej pory podziewały?  Jest też oficjalny remix utworu „Habib Galbi” którego autorem jest Pitbull. Remix cieszy się milionem streamów.

A-WA podczas trasy odkryła pokrewieństwo między współczesnymi uchodźcami a historią rodziny Haim. „Byłyśmy na trasie we Francji”-  mówi Tair. „Widziałyśmy wielu uchodźców na ulicach. Były wśród nich dzieci. Czułyśmy smutek, ciężko było na to patrzeć. Wszyscy ci ludzie musieli czuć się tak samo jak prababka Rachel. Uciekli z muzułmańskiego kraju by zacząć żyć na nowo.  Jedyne co mogłyśmy zrobić to wczuć się w ich los, i przekazać tę historię dalej. Poruszamy bardzo istotnych problemów, które postrzegamy jako kobiety dziś, lecz te kwestie wpłynęły również na naszych przodków. Łączymy te historie w jedno, i przekazujemy jako prawdę.”

 

Aby stworzyć odpowiednią aranżację muzyczną, A-WA współpracowała z utalentowanym producentem – Tamirem Muskatem z Balkan Beat Box. Po sukcesie jaki odnieśli we współpracy przy „I’m A Tribe” Muskat był najodpowiedniejszym artystą do pracy nad całym nowym albumem. Po wykorzystaniu rodzimego folku jako podstawy do „Habib Galbi”, zespół po raz pierwszy napisał własny tekst do utworu, bazując na rodzinnych opowieściach. Ze strony artystycznej, „BAYTI FI RASA” nawiązuje do debiutanckiego utworu, rozkoszując się granicami gatunkowymi. Dynamiczna elektronika, hypnotyzyjąca harmonia, popowy mainstream połączony z beatem hip- hopowym w tym samym czasie. Zjednoczenie wielu stylów, przełomowa produkcja oraz prezentacja oryginalnych tekstów. To właśnie album „BAYTI FI RASA.”

Zdecydowałyśmy napisać każdą piosenkę w formie dialogu, lub monologu.”- kontynuuje Tair. “Są to sceny zaczerpnięte z życia Rachel. Chciałyśmy przemówić jej głosem. Śpiewając te piosenki, wyobrażałyśmy. Pisanie tekstu jest jak przywrócenie jej życia, lecz chciałyśmy aby tematy utworów dotyczyły również nas.”

A-WA przedstawia „BAYT FI RASI” poprzez swój pierwszy, odważny, kreatywny singel “Mudbira.” Z jemeńskim bębnem w tle, rozbrzmiewają dźwięki Mooga, łomocze bas, a harmoniczne salwy tworzą przeplatający się dialog z wokalem. Po raz kolejny to one wyreżyserowały teledysk, który został nakręcony na pustyni Ha-Arawa (granica Izraela i Jordanii) niedaleko ich rodzinnej wioski. Zagrały główne role jako “pasterki które rządzą, zamiast być zarządzane.”

‘Mudbira’ z jemeńskiego oznacza ‘nieszczęśliwy’,” wyjaśnia Tair. “Jemen to bardzo biedny kraj. Kobiety są okropnie traktowane, a żydowskie kobiety są tam mieszkańcami gorszej kategorii. Rachel nie mogła pójść do szkoły ani się uczyć. Została zmuszona do małżeństwa. Od zawsze potrzebowała odmienić swój los. W tekście piosenki zadajemy jej pytanie, czy życie to kwestia szczęścia czy wiary?”

Jest też „Malhuga”, która z bujnej pieśni przeradza się w energetyczny refren podtrzymywany beatem. „El Asad” przedstawia spotkanie Rachel z lwem w sklepie spożywczym, jako metafora niepokoju nowoczesnego społeczeństwa. Podsumowaniem jest delikatne wytchnienie w utworze „Makhada Min Thabab”, w którym usłyszymy spokojne, charakterystycznie wokalne katharsis.
Album BAYTI FI RASA, A-WA tworzy własną ponadczasową opowieść o poszukiwaniu domu.

 

To historia naszej rodziny, czujemy że musimy ją opowiedzieć”- podsumowuje. “Kiedy tego słuchasz, mamy nadzieję że masz swój dom, i że jesteś za to wdzięczny. Czy on jest w twoich myślach, czy w osobie którą kochasz? Czy to miejsce w którym dorastałeś? Dla nas dom to każda z tych rzeczy. Dorastałyśmy w małej wiosce, nie było w niej zbyt wiele dzieci, więc stałyśmy się najlepszymi przyjaciółkami. Pracując w zespole, przez ostatnie lata bardzo się do siebie zbliżyłyśmy. Pokonałyśmy w tym czasie wiele przeszkód. Czujemy że razem jesteśmy silniejsze. Jesteśmy w domu, gdy jesteśmy razem. Nie ważne dokąd podróżujemy, tak długo jak jesteśmy razem- jesteśmy niezniszczalne.”

Najnowszy klip:

Wydawca – BMG: www.bmg.com

Dystrybucja w Polsce – Warner Music Poland: www.warnermusic.pl

PR & marketing w Polsce – Dream Music: www.dreammusic.pl