MUZYKA
ZNAJDŹ NAS NA:

NAKHANE

OPIS

Premiera albumu „You Will Not Die”!

To pierwszy album w barwach wytwórni BMG, pochodzącego z Południowej Afryki, obdarzonego niezwykłym wokalem artysty – Nakhane. Urocza i naładowana emocjami płyta „You Will Not Die” ukazała się 16 marca 2018 r.

Pierwsze single promujące longplay Nakhane: „Clairvoyant” i „Presbyteria” właśnie trafiają do polskich stacji radiowych; dostępne już są we wszystkich serwisach muzycznych. Towarzyszą im teledyski, które można zobaczyć m.in. na oficjalnym kanale Youtube Nakhane.

Nakhane urodził się w Alice, ale dorastał w Port Elizabeth w Południowej Afryce, w bardzo religijnej społeczności. Środowisko, w którym się wychował wywarło na niego duży wpływ. Z jednej strony zaszczepiło miłość do muzyki i dało początek jego największej życiowej pasji – śpiewaniu, z drugiej, bardzo konserwatywna religijna społeczność, zbudowała w nim poczucie winy i wstydu, z czym próbuje zmierzyć się w swojej obecnej twórczości.

„Kiedy byłem praktykującym chrześcijaninem, codziennie modliłem się do Boga i tak naprawdę nienawidziłem siebie” – wspomina Nakhane. „Każdego dnia robiłem wszystko to, co inni, heteroseksualni ludzie. Byłem przekonany, że będę w stanie się zmienić. Żyłem w ciągłym strachu, kontrolując się przez cały czas.”

W wieku 20 lat Nakhane ujawnił swoją orientację i podjął decyzję o wyrzeczeniu się wiary. Ten moment w swoim życiu nazwał „początkiem akceptacji siebie”, ale – jak sam dodaje – „życie
wypełniła pustka i cisza, którą starałem się wypełnić modlitwą”. Pocieszenia szukał i znajdował w muzyce, przelewając tu wszystkie swoje emocje. Ból i radość, smutek i szczęście. Dlatego album „You Will Not Die” jest tak niezwykły; to muzyczny dokument, osobisty album pełen emocji.

O swoim singlu „Clairvoyant” Nakhane mówi: „Czytałem Straszne dzieci Jeana Cocteau i jest tam fragment: ‘miłość uczyniła ich jasnowidzami’, i pomyślałem sobie ‘Jezu, miłość nie czyni mnie jasnowidzem. Jeśli już, to stanę się idiotą, kiedy będę zakochany’. Rozglądałem się dookoła, słuchałem wielu utworów i większość piosenek o miłości w przesłodzony sposób opowiadała o tym, jak bardzo te osoby są zakochane, albo jak bardzo nienawidzili swojego partnera. Wyglądało na to, że nie ma stanu pośredniego”.

„You Will Not Die” to różnorodna płyta, którą odkrywa się na nowo przy każdym kolejnym przesłuchaniu. „Wiedziałem, że nie będę unikał muzyki elektronicznej. Słyszysz wielu artystów zmuszających się do grania bardziej akustycznie, aby brzmieli bardziej autentycznie – ale to wcale tak nie działa” – mówi Nakhane. Stąd na płycie jest mnóstwo syntezatorów, wymieszanych z klasycznym dźwiękiem fortepianu i gitary, ale ułożonych w popowym kształcie. Finalne aranżacje zrealizowane zostały w Londynie dzięki pomocy brytyjskiego producenta Bena Christophersa, który współpracował m.in. z Marianne Faithfull i Bat For Lashes.

Na swoim nowym albumie „You Will Not Die”, Nakhane balansuje między pięknem, bólem i wzruszeniem pośród 11 utworów. Niezależnie od tego czy jest to fortepianowa ballada „You Will Not Die” czy duchowa różnorodność w piosence „Presbyteria”, albo opresyjny, ale wciąż magiczny utwór „The Dead”. Soulowy klimat piosenki „Star Red” to hołd dla jego babci, album zamyka emocjonalna kompozycja „Teen Prayer”.

Tracklista albumu:

1. Violent Measures
2. Clairvoyant
3. Interloper
4. You Will Not Die
5. Presbyteria
6. The Dead
7. Star Red
8. Fog
9. By The Gullet
10. All Along
11. Teen Prayer
12. Clairvoyant (Radio Mix)

Kup płytę „You Will Not Die” na empik.com.