MUZYKA
ZNAJDŹ NAS NA:

RY X

OPIS

RY X 15 lutego 2019 wydaje swój nowy album pt. „Unfurl”.

„Untold” to pierwszy singiel z nadchodzącego krążka.

19 marca 2019 wystąpi w warszawskim Palladium!

 RY X zakończył w końcu pracę nad swoim długo oczekiwanym albumem; 15 lutego 2019 longplay zatytułowany „Unfurl” ukaże się na rynku. Pierwszym singlem wybranym z płyty jest kompozycja „Untold”, która właśnie trafia do stacji radiowych w Polsce.

Równolegle z pojawieniem się informacji o premierze nowego singla tego utalentowanego Australijczyka, mieszkającego w Los Angeles, pojawił się news o trasie RY X-a, która zahacza również o Polskę. 19 marca 2019 r. RY X wystąpi w warszawskim Palladium!

W skrócie, muzyka RY’a to siła spokojnych, intensywnych dźwięków, pełnych muzycznej pasji, która wprowadza słuchacza w niezwykłą intymną przestrzeń. Wszystko zaczęło się od wręcz minimalistycznej formy, EP-ki zatytułowanej „Berlin”; tuż po premierze, Ry natychmiast wyprzedał wszystkie koncerty w całej Europie,  Stanach i swojej rodzimej Australii! Zaszyty w górach na północy Los Angeles, jak sam mówi „zahibernowany” i „w pocie czoła”, dokończył nagranie swojego pierwszego albumu, „Dawn”. Z tego albumu pochodzą między innymi: tytułowy singiel „Berlin”, „Sweat” i „Salt”. RY, na nowym albumie, konsekwentnie rozwija swoją wizję muzyki. Między falowaniem beatów, melodyjnymi gitarami, delikatnym dźwiękiem fortepianu i wciągającym wokalem, na „Unfurl” robi to, co sugeruje jego tytuł (tłum. – rozpościerać): rozwija skrzydła i szybuje w nowych kierunkach, ale trzymając się mocno swoich korzeni. „Moim celem było, po prostu pozostać sobą i uchwycić to wszystko, czego obecnie szukam  w muzyce ” – mówi RY. „Wciąż poszukuję. Inspiracji jest mnóstwo. Za każdym razem inne. Chcę by ten proces zawsze był wolny i swobodny, bez jakiegokolwiek skrępowania, by móc wykorzystać nowe muzyczne pomysły, dźwięki i instrumenty” – dodaje. „Uważam, że bardzo ważne jest to, by czuć w mojej muzycznej pracy: szczerość i uczciwość.”

Duch poszukiwania na pewno ma związek z bogatym życiorysem RY’a. Wychowany w przybrzeżnej społeczności Angourie, na wschodnim wybrzeżu Australii, opuścił dom w wieku 17 lat z deską surfingową i obsesją na punkcie  grunge’u. Podróżując do Kostaryki, Indonezji, Sztokholmu, Londynu, Berlina i Hollywood, odkrył swoją pasję do wielu muzycznych form, od Indian-Ragas i African-Jazz, po fale i napięcie techno oraz eksperymentalną muzykę elektroniczną, co doprowadziło do dwóch wspólnych projektów: jeden z Frankiem Wiedemannem -z niemieckiego elektronicznego duetu Âme pod nazwą Howling, drugi, z brytyjskim DJ-em, Adamem Freelandem i producentem z Kalifornii Stevem Nalepą jako The Acid. Zciekawostek, w tym samym roku, The Acid wystąpili podczas ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo.

Podczas swoich podróży RY wciąż pisał. Nagrywał wszystko na taśmę, aby – jak wspomina – „zachowały swoją surową moc”. EP-ka „Berlin” była przełomowa; od dnia premiery przekroczyła 120 milionów „streamów” na całym świecie! Skuces RY’a nie uszedł uwadze Rihannie, która zaprosiła go do zremiksowania pięknego doo-wopowego singla „Love on the Brain”; w zamian RY podarował RiRi swoją głęboką, odrapaną interpretację. Nowy album powstawał w górzystej, oddzielonej od świata enklawie RY’a , w kanionie Topanga w Kalifornii. „Dorastałem w zgodzie z naturą” – wyjaśnia – „i myślę, że zawsze będzie to dla mnie ważne.” Całość nagrywał bez pośpiechu, w bliskości morza i natury, swojej rodziny i najbliższych przyjaciół. Większość utworów została zarejestrowan „na żywo” za pomocą analogowego sprzętu w starym studiu w Los Angeles oraz w jego domowym studiu w Topanga, gdzie – jak sam dodaje, mógł „chodzić boso po pisaku i spokojnie tworzyć w swojej świętej, małej przestrzeni”. Ta przestrzeń okazała się idealnym miejscem dla RY’a, by nagrać cały nowy album „Unfurl”. Jak to sam ujął, nowy album łączy: „wiele głębokich, własnych rozmów z samym sobą”, „nutę zdrowego egzystencjalizmu” z tematami „zmysłowości i wszystkiego, co piękne”. To był, jak mówi o nagraniu „Unfurl”, „głęboki, zamknięty, solowy proces twórczy”. „Z niecierpliwością czekam by w końcu bardziej się otworzyć. Choć wiem, że gdy tworzę, zamykam się na świat, bo dzięki temu pracuję w pełni sercem.”

„Unfurl” pojawi się na rynku 15 lutego 2019.

Tracklista „Unfurl”:

 1. Body (Ambient)
 2. Untold
 3. Bound
 4. Body Sun
 5. YaYaYa
 6. Coven
 7. Hounds
 8. Foreign Tides
 9. The Water
 10. Mallorca
 11. To Know
 12. Sun (Ambient)
 13. Fumbling Prayer

Wideoklip do I singla „Untold”

 

Daty koncertowe w 2019:

Wednesday 20th February 2019: GLASGOW: St Luke’s

Thursday 21st February 2019: MANCHESTER: Cathedral

Saturday 23rd February 2019: BRIGHTON: The Dome

Sunday 24th February 2019: BRISTOL: Trinity Centre

Tuesday 26th February: PARIS: Cabaret Sauvage

Wednesday February 27th: BRUSSELS: Cirque Royale

Friday March 1st: AMSTERDAM: Paradiso

Sunday March 3rd: HAMBURG: Fabrik

Monday March 4th: COPENHAGEN: Hotel Cecil

Tuesday March 5th: OSLO: Kulturkirken Jakob

Thursday March 7th: BERLIN: Verti Music Hall

Friday March 8th: LEIPZIG: Täubchental

Saturday March 9th: MUNICH: TonHalle

Monday March 11th: STRUTTGART: Wagenhallen

Tuesday March 12th: FRANKFURT: Batschkapp

Wednesday March 13th: COLOGNE Carlswerk Victoria

Thursday March 14th: LUXEMBOURG: den Atelier

Saturday March 16th: VIENNA: WUK

Sunday March 17th: PULLY: Theatre de l’Octogone

Tuesday March 19th: WARSAW: Palladium

Saturday March 23rd: BROOKLYN NY: Murmrr Theatre

Sunday March 24th: MONTREAL: QC Le National

Monday March 25th: TORONTO ON: The Great Hall

Tuesday March 26th: CHICAGO IL: Thalia Hall

Thursday March 28th: LOS ANGELES CA: The Theatre at Ace Hotel

Friday March 29th: SAN FRANCISCO CA: Grace Cathedral

Monday April 1st: PORTLAND OR: The Old Church

Tuesday April 2nd: VANCOUVER BC: Rio Theatre

Wednesday April 3rd: SEATTLE WA: Nordstrom Recital Hall

Saturday April 6th: MEXICO CITY: Teatro de la Ciudad

 

Przed-sprzedaż albumu oraz biletów na oficjalnej stronie RY-X’a:

https://ry-x.com

 

Wydawca – BMG Rights: www.bmg.com

Dystrybucja w Polsce – Warner Music Poland: www.warnermusic.pl

PR & marketing w Polsce – Dream Music: www.dreammusic.pl