Marcus Miller Dwa Razy W Warszawie

Amerykański basista jazzowy Marcus Miller pojawi się 25 i 26 maja na dwóch koncertach w warszawskim klubie Palladium. Występy będą częścią dużej trasy Millera promującej jego nowy album studyjny, który ukaże się w kwietniu w Polsce nakładem wytwórni Dream Music (www.dreammusic.pl).
Bilety na oba koncerty są już w sprzedaży w bileteriach sieci Ticketpro www.ticketpro.pl
oraz w kasie klubu Palladium (ul. Złota 9, telefon: /22/822 87 02 i /22/822 30 03). Cena wejściówek:
140 PLN – miejsca stojące (parter) |250 PLN – miejsca siedzące (balkon)
Organizatorem koncertu jest agencja Kika Production www.kikaproduction.com

Marcus Miller urodził się 14 czerwca 1959 roku na Brooklynie. Jako nastolatek grał w grupie soulowej Harlem River Drive. W 1977r. podejmował próby współpracy z wieloma muzykami takimi jak Bobby Humphrey. Koncertował z perkusistą Lennym Whitem. W tym czasie stał się cenionym muzykiem studyjnym uczestnicząc w nagraniach takich gwiazd jak na przykład Aretha Franklin. W 1980 roku do współpracy zaprosił go legendarny trębacz jazzowy Miles Davis, z którym Miller nagrał 6 albumów studyjnych, w tym jedno z największych dzieł Davisa – „Tutu” z 1989 roku.

W 1983 r. powstał jego pierwszy krążek solowy „Suddenly”, który otworzył mu drogę do bycia światowej sławy gitarzystą basowym. Jego charakterystyczny styl gry na basie przyczynił się do spopularyzowania tzw. slappingu – techniki polegającejna uderzaniu za pomocą kciuka o struny gitary basowej i uzyskiwaniu charakterystycznego, perkusyjnego dźwięku.

W 2001 roku dostał nagrodę Grammy za najlepszy album jazzowy – „M2”.
W fachowym środowisku jego styl gry uchodzi za melodyjny, zachwycający dodatkowo wirtuozyjną szybkością i precyzją. Uznanie zyskał sobie zarówno jako artysta solowy, jak również jako producent muzyczny. Szczególne popularny jest jako muzyk studyjny. Można go usłyszeć na ponad 400 albumach, między innymi: Milesa Davisa, Arethy Franklin, Luthera Vandrossa, Budki Suflera , Simple Minds.
Ostatni album Marcusa Millera „Tutu Revisted” ukazał się w Polsce ukazał się w Polsce w maju 2011 roku nakładem wytwórni Dream Music. Jest to niezwykły hołd dla Milesa Davisa. W skład wydawnictwa weszły dwie płyty kompaktowe z zapisem koncertu Marcusa Millera w Lyonie (22.12.2009) w ramach trasy „Tutu Revisited”, a także płyta DVD z zapisem tego występu i filmem dokumentalnym „Miles And Me”.

Marcus Miller siedmiokrotnie wystąpił w Polsce: czterokrotnie w Warszawie (2007, 2008, 2009, 2010), dwukrotnie w Gdańsku w ramach festiwalu Solidarity Of Arts (2010, 2011) oraz raz w Szczecinie (2009).

Dodaj komentarz